معرفی تجهیزات نورپردازی در عکاسی

می 4, 2017

سافت باکس (Softbox) : سافت باکس را روی فلاش ها وصل میکنند و باعث میشود نور نرم تز و یکنواخت تر به سوژه تابیده شود . داخل بدنه سافت باکس نقره ای بوده و روی آن صفحه ملایم کننده نور نصب میشود. سافت باکسها در اندازه های مختلف موجود هستند هر چه اندازه سافت باکسها بزرگتر باشد نور آن ملایم تر است

کاسه استاندارد (standard reflector) : یکی دیگر از ادوات نورپردازی کاسه های استاندارد هستند. کاسه های استاندارد نور پر کنتراست یک نواخت و شدید را از خود میتاباند . کاسه های استاندارد در اندازه های مختلف موجود میباشد هر چه دهانه کاسه استاندارد تنگ تر باشد زاویه تابش محدود تری داشته ولی در عوض نور تابیده شده از ان قدرت و شدت بیشتری برخوردار است.

اسنوت (SNOOT): اسنوت یا خرطومی وسیله ای مخروط مانند است که نور را محدود و متمرکز از خود میتاباند و معمولا از آن برای عکاسی تبلیغاتی مخصوصا عکاسی طبیعت بیجان و نیز در عکاسی پرتره (روشن کردن موی سر) استفاده میشود. معمولا بر روی اسنوت (ژل رنگی و زنبوری) متصل میشود تا با استفاده از آن عکس های خلاقانه ای به ثبت برسانند.

چتر (Umbrella): نور تابیده شده از چترها ملایم شفاف کم کنتراست هستند. چترها در دو نوع شفاف (عبوری) و بازتابی ساخته میشوند. در نوع شفاف آن به علت محدوده وسیع تابش هنگام استفاده از لنزهای واید بسیار مناسبند. چترهای بازتابی در سه نوع سفید نقره ای و طلایی وجود دارند. چترهای بازتابی سفید نوری به مراتب طبیعی تر و نرم تر نسبت به چترهای نقره ای ایجاد میکنند و از چتر طلایی برای گرم تر کردن رنگ نور استفاده میشود.

خیمه نور (tent): محیط جعبه مانندی است که دور تا دور آن با صفحه ملایم کننده شفاف پوشیده شده و بسته است و فقط یک دریچه برای دهانه لنز وجود دارد وو برای عکاسی تبلیغاتی و مخصوصا عکاسی صنعتی کاربرد دارد به این صورت که محصول را در آن میگذارند و با قرار دادن فلاش ها در اطراف آن نوری نرم و یکسان حاصل میابد و معمولا خیمه نور را روی میز نور قرار میدهند خیمه نور البته موافقان و مخالفان زیادی نیز دارد.

میز نور (Tabletop shooting): از این میز به سبب وجود منحنی های سطح آن برای نور پردازی اشیا جهت حذف خط افق در تصویر استفاده میشود. جنسیت پلاستیکی سفید سطح آن امکان نورپردازی از زیر و پشت میز را برای تعدیل کردن سایه های زیر سوژه یا ایجاد سایه روشن در پس زمینه و همچنین انعکاس اشیا به عکاس میدهد.

فلاش تریگر (Flash Trigger): فرستنده رادیویی که به آن رادیو فلاش نیز میگویند. جایگزین سیم سنکرون است. وظیفه فلاش تریگر دستور دادن به فلاش ها به صورت هماهنگ و بدون نیاز به سیم سنکرون و به صورت بیسیم عمل میکند.

رفلکتور (Reflector): وظیفه رفلکتور باز گرداندن نور از منبع نوری به سوژه است و اغلب از آن به عنوان نور پرکننده استفاده میشود. در عکاسی صنعتی و همین طور عکاسی پرتره کاربرد فراوان دارند. در اندازه های مختلف هستند. در چهار رنگ طلایی نقره ای و سفید و مشکی موجود میباشند که هرکدام ویژگی های خود را دارند.

منابع : PHOTOLUXE.ORG
کتاب نورپردازی حرفه ای در عکاسی